Játra
IMUNITNĚ PODMÍNĚNÁ HEPATIDA
Příznaky:1
- většinou asymptomatická
- únava, slabost
- nevolnost
- břišní diskomfort
- nechutenství, úbytek tělesné hmotnosti
- horečka
- vyrážka
- svědění
- žloutenka
- ascites
- encefalopatie
- poruchy srážlivosti krve
- zvýšené jaterní enzymy/bilirubin
Upozornění: pacient nemusí mít všechny uvedené příznaky a zároveň tento výčet příznaků nemusí být úplný.
Monitorování pacientů
U pacientů mají být sledovány změny jaterních funkcí (na začátku léčby, pravidelně během léčby a dle klinického stavu) a příznaky hepatitidy a mají být vyloučeny jiné příčiny.
Hlavními ukazateli poškození jater jsou sérové hladiny enzymů alaninaminotransferázy (ALT), aspartátaminotransferázy (AST) a celkového bilirubinu.2
Stanovení stupně závažnosti účinku
1. stupeň
Bez příznaků3
ALT, AST: > 3,0 × ULN, pokud byla výchozí hodnota v normě; 1,5–3,0 × výchozí hodnota, pokud nebyla v normě3
Celkový bilirubin: > 1,5 × ULN, pokud byla výchozí hodnota v normě; > 1,0–1,5 × výchozí hodnota, pokud nebyla v normě3
Pokračujte v léčbě přípravkem KEYTRUDA® a monitorujte pacienta.
Není indikována žádná intervence.2, 3
2. stupeň
Středně těžké až těžké příznaky3
ALT nebo AST:
> 3,0–5,0 × ULN2, 3
nebo celkový bilirubin:
> 1,5–3,0 × ULN2, 3
Pokračujte v léčbě přípravkem KEYTRUDA® a monitorujte pacienta.
Není indikována žádná intervence.2, 3
3. nebo 4. stupeň
ALT nebo AST:
> 5,0 × ULN2, 3
nebo celkový bilirubin:
> 3,0 × ULN2, 3
Podávejte kortikoidy v počáteční dávce 1–2 mg prednisonu nebo příslušného ekvivalentu/kg/den s následným postupným snižováním dávky.
V případě hepatitidy stupně 3 a 4 přípravek KEYTRUDA® natrvalo vysaďte.2
Přípravek KEYTRUDA® natrvalo vysaďte v případě jaterních metastáz s výchozí zvýšenou hodnotou AST nebo ALT stupně 2, nebo v případě hepatitidy, kdy AST nebo ALT stoupne o ≥ 50 % a trvá ≥ 1 týden.2
KEYTRUDA® a axitinib
Pokyny pro dávkování u pacientů s renálním karcinomem, kteří jsou léčeni přípravkem KEYTRUDA v kombinaci s axitinibem a kteří mají zvýšené jaterní
enzymy2
Pokud je ALT nebo AST ≥ 3násobek horního limitu normálu, ale < 10násobek horního limitu normálu bez současného celkového bilirubinu ≥ 2násobek horního limitu normálu, musí se jak přípravek KEYTRUDA®, tak axitinib vysadit, dokud se tyto nežádoucí účinky neupraví na stupeň 0 až 1. Lze zvážit léčbu kortikosteroidy.
Po zlepšení lze zvážit obnovené podání jednoho přípravku nebo sekvenční obnovené podání obou přípravků. Pokud se znovu podá axitinib, lze zvážit snížení dávky podle SPC pro axitinib.
Pokud je ALT nebo AST ≥ 10násobek horního limitu normálu nebo > 3násobek horního limitu normálu se současným celkovým bilirubinem ≥ 2násobek horního limitu normálu, musí se jak přípravek KEYTRUDA®, tak axitinib vysadit trvale, přičemž lze zvážit léčbu kortikosteroidy.
Reference:
1 Liu Z, Zhu Y, Xie H, Zou Z. Immune-mediated hepatitis induced by immune checkpoint inhibitors: Current updates and future perspectives. Front Pharmacol. 2023 Jan 9;13:1077468. doi: 10.3389/fphar.2022.1077468. PMID: 36699050; PMCID: PMC9868416.
2 KEYTRUDA®. Souhrn údajů o přípravku. Dostupné z: https://www.ema.europa.eu/cs/documents/product-information/keytruda-epar-product-information_cs.pdf. Naposledy navštíveno: leden 2025.
3 National Cancer Institute. Common Terminology Criteria for Adverse Events (CTCAE) V5.0 ed. Bethesda Md. US Department of Health and Human Services; 2017. Dostupné z: https://ctep.cancer.gov/protocoldevelopment/electronic_applications/docs/ctcae_v5_quick_reference_5x7.pdf. Naposledy navštíveno: leden 2025.
Zkratky:
ULN = horní hranice normy